Kako Izabrati Matičnu Ploču? | AMD 2019 #1
Sa izlaskom Ryzen procesora treće generacije, vreme je da se uradi i test novih matičnih ploča. Videćemo koje su glavne razlike između ploča, gde može da se uštedi, a gde prosto nema kompromisa.
Na testu smo imali tri ploče:
Krenimo prvo od oznaka koje su karakteristične za AMD ploče:
- A = Budžet
- B = Zlatna sredina, OC moguć
- X = Za najjače procesore
Kod oznake A, radi se o budžet varijantama, overclock nije moguć, a takođe se ne preporučuje za procesore sa velikim brojem jezgara iako ploče mogu da ih podrže. Savet je da ako koristite ploču sa oznakom A, istu uparite sa maksimalno Ryzen 5 procesorom.
B oznaka predstavlja zlatnu sredinu. Overclock je moguć, a ploče iz ove serije poseduju znatno više portova nego one iz A. Što je ploča skuplja, znači da obično ima bolju naponsku sekciju, bolje kondezatore, hlađenje, itd… Ovde slobodno možete da koristite i Ryzen 7.
X oznaka ima najbolje hlađenje, najbolji overclock, podršku za high end modele, itd…
Chipset je iznačen brojevima “3”, “4”, “5”. Što je veći broj to znači da je chipset bolji. Ako planirate Ryzen treće generacije, svakako je preporuka na “broj” 5 iz razloga što će ti modeli imati najbolju poršku za najnovije procesore i imaju PCIe 4 podršku.
TUF GAMING X570
TUF serija je napravljena da bude što stabilnija i izdržljivija. Ako vam nije bitan RGB, već želite smeran dizajn, ova serija je za preporuku. Ploča ima niz interesantnih opcija kao što je SafeSlot PCIe. S’obzirom da su grafičke kartice postale sve masivnije, potreba je da se PCIe slot dodatno ojača kako slot mogao da podrži svu težinu gafičke kartice. Ploča poseduje i zaštitu od elektro šoka, PCIe 4, 4 slota za memoriju, Aora Sync, itd…
Specifikacija:
- CPU: AMD AM4 procesori druge i prve generacije sa Vega grafikom i AMD Ryzen procesori druge i treće generacije
- Chipset: AMD X570
- Memorija: DDR4, max 128GB
- Grafika: Podržana kod prve i druge generacije procesora, max rezolicja 4096 x 2160 @ 60 Hz putem display porta
- Mreža: Realtek® L8200A, ASUS Turbo LAN Utility, TUF LANGuard
- Bežična mreža: Intel® Wireless-AC 9260, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
- Bluetooth: Bluetooth® 5.0
- Audio: Realtek® ALC S1200A 8-Channel High Definition Audio CODEC Exclusive DTS Custom for GAMING Headsets.
- Portovi pozadi:
- 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port(s)
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI
- 1 x LAN (RJ45) port(s)
- 1 x Optical S/PDIF out
- 5 x Audio jack(s)
- 4 x USB 3.2 Gen 1 (up to 5Gbps) ports
- 3 x USB 3.2 Gen 2 (up to 10Gbps) ports (Type-A + USB Type-CTM)
- ASUS Wi-Fi module (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac and Bluetooth v5.0)
Glavne karakteristike:
Kvalitetno hlađenje je kako kaže Asus jedna od glavnih karakteristika ove ploče.
- Ploča poseduje masivne hladnjake koji pokrivaju veliku površinu
- Aktivno hlađenje procesora je tu da priži optimalne temeprature
- M.2 hladnjak je zadužen za optimalnu temperaturu diskova
Podrška za memoriju je kod ovog modela odlična. Za to su zadužena dva M.2 PCIe 4.0 slota koji mogu da rade u RAID režimu. U teoriji moguće je postići brzinu od čak 8066 MB/s.
Naponske komponente su izvanrednog kvaliteta. Konektori (4pin i 8pin) su čvršći i izdržljiviji, a tako su dizajnirani da usled niže otpornosti se sprečavaju žarišta koja mogu da oštete sam konektor. Dalje, kondezatori su dizajnirani tako da imaju znatno bolju temperaturnu toleranciju (+20%), i imaju 5x duži vek u odnosu na standardne. DIGI + VRM – modul za regulaciju napona je jedan od najboljih na tržištu i pruža kvalitetni napon procesoru sve vreme.
SafeSlot, odnosno ojačani PCIe slot za grafičke kartice. Proizveden u jednom koraku korišćenjem novog postupka umetanja. SafeSlot integriše metal za svojstveno jači slot, koji je čvrsto učvršćen na PCB kroz dodatne tačke lemljenja.
ESD Guard produžuje život komponenti tako što sprečava odštećenje usled elektrostatičkog pražnjenja. Zaštita od pražnjenja u vazduhu je +/- 10kV, a putem dodira je +/- 6kV, što je znatno iznad industrijskog proseka +/- 6kV i +/- 4kV.
Za audio je zadužen REALTEK S1200A CODEC. Interesantno je da su korišćeni premium Japanski kondezatori koji pružaju topli i prirodni zvuk. Singal to noise odnos je impresivnih 108dB.
Zaključak:
TUF GAMING X570 je odlična matična ploča. Ploča poseduje integrisani WiFi, USB 3.1 Gen2 Type-C por. Kvalitet korišćenih kompenenti i par interesantnih rešenja samo dodaju vrednost (dva M.2 PCIe 4.0 koja mogu da rade u RADI režimu, SafeGuard, itd…).
Negativna stvar je cena u Srbiji, koja je i za 50% viša nego u inostranstvu (200$ / 310$).
Pročitajte i drugi deo članka: ROG Strix x570-e gaming